Psychiatra, psycholog, psychoterapeuta?
Psychiatra to lekarz w trakcie lub po specjalizacji z psychiatrii, którą robi po ukończeniu 6-letnich studiów medycznych. Psychiatrzy zajmują się diagnozą chorób i zaburzeń psychicznych, zaś ich zadaniem jest dobranie leków adekwatnych do przeżywanych przez pacjenta objawów i wypisanie recepty. Do lekarza psychiatry nie trzeba mieć skierowania, można się do niego udać chociażby do Poradni Zdrowia Psychicznego.
Jesteśmy przyzwyczajeni, że idąc do lekarza dostajemy receptę na lek, który nam pomoże w określonym czasie i sprawi, że poczujemy się lepiej. Jednak kiedy idziemy do psychologa lub do psychoterapeuty, nie dostajemy „gotowej recepty” ani „cudownej pigułki”. Może to być początkowo trudne, że psycholog, psychoterapeuta nie daje gotowych rozwiązań.
Jego rolą nie jest dawanie rad, lecz zbudowanie relacji terapeutycznej, w ramach której można pracować nad trudnościami i cierpieniem, ujawniającymi się w relacjach, myśleniu, przeżywaniu emocjonalnym, codziennych zachowaniach. Zatem jaka jest różnica między psychologiem czy psychoterapeutą?
Psycholog jest absolwentem 5-letnich studiów magisterskich. Niestety w Polsce brakuje ustawy o zawodzie psychologa, dlatego należy weryfikować osoby, do których udajemy się po pomoc. „Usługi psychologiczne”, „doradztwo życiowe” i „wsparcie w problemach osobistych” może w Polsce oferować każdy. Ma to rozległe konsekwencje przede wszystkim dla osób szukających pomocy, ale i dla samej branży, czyli tych specjalistów, którzy świadczą profesjonalne usługi ze względu na swoje wykształcenie i kompetencje.
Psychoterapeuta to często z wykształcenia psycholog, czasami psychiatra, który ukończył dodatkowo 4-letnie szkolenie z psychoterapii. Warto zwracać uwagę na to, czy szkolenia te są atestowane przez takie instytucje jak chociażby Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Psychoterapeuci, przygotowując się do uzyskania państwowego certyfikatu, są zobowiązani do pracy pod stałą superwizją specjalistów tych Towarzystw.
Psychologia i psychoterapia są dyscyplinami podlegającymi ciągłemu rozwojowi, więc ważne jest, by psychoterapeuci również pozostawali w procesie nieustannego doskonalenia swoich kompetencji i wiedzy poprzez udział w szkoleniach, konferencjach, warsztatach, by móc zaoferować swoim Klientom/Pacjentom pomoc na jak najwyższym poziomie.
Nie jest wstydem skorzystać z pomocy specjalistów. W końcu mówi się, że mądrość to dążenie do najlepszych celów za pomocą najlepszych środków.
AdRES
- ul. Narutowicza 67/7
20-400 Lublin - +48 609 801 245
- helenakistelska@gmail.com
www.psycholog-lubelski.pl
PRZYDATNE LinkI
Psychoterapeuta
Gabinet Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej w Lublinie
dr Helena Kistelska-Sikora